E-shop víkend – ohlédnutí z pohledu pořadatele… A bude další ročník?

Je neděle 2.8.2015 a před několika hodinami skončil 1. jihočeský E-shop víkend ve Vodňanech. Původně jsem myslel, že zabalíme, dojedu domů a padnu do postele. Ovšem po hromadě reakcí (Ať už osobních nebo na sociálních sítích) musím #ESV15 rekapitulovat prakticky hned.

Jak a proč to celé

Mnoho lidí se mě na akci ptalo, jak mě to vůbec celé napadlo a proč jsem takovou akci dělal. Popravdě jsem si nemyslel, že někoho něco takového vůbec zajímá.

Nápad jsem měl v hlavně již skoro rok a bylo jen otázkou času, kdy se mi uvolní trocha času na organizaci toho všeho. V prosinci 2014 jsem se nastěhoval do skoro dostavěného nového domu a práce na něm mi více méně skončila a to byl ten čas začít akci řešit.

Dohodl jsem se s podobně akčním šílencem Vaškem Márou (známější jako vEnCa-X) a šli jsme do toho. Vašek měl na starost zejména to, co neumím já, což je programování webu. Já řešil obchodní záležitosti – oslovování sponzorů, zajištění prostor, stravování apod. Dále na mě pak zůstal program.

Postupem času jsme do teamu přibrali i Endis, známou z plzeňského BarCampu, který máme s Vaškem moc rádi, a Milana Pichlíka, který je podobně jako my všichni ostatní šílenec a srdcař.

Hlavním motorem k zorganizování akce nebyly peníze (ty se na BarCampu ani vlastně vydělat moc nedají), ale jako u většiny BarCampů – udělat něco pro komunitu! To se myslím povedlo.

Z příprav a zákulisí

Přípravy probíhali více méně od prosince 2014, kdy jsme s Vaškem začali řešit web – jeho funkce, rozložení atd. S tím (a nejen s tím) nám velmi pomáhala moje drahá polovička Swenia, kterou jste mohli po celou akci potkávat u prezencí účastníků. Dělá krásnou grafiku a tak i na ESV15 vymyslela něco příhodného.

Dále jsem dohodl místnosti, předjednal akci v areálu Blanice, kde jsme statečně popíjeli a stravovali se a začal jsem pracovat na řečnících na workshopy.

Workshopy

To byla popravdě alfa a omega celé akce, ač se to možná nezdá a byly workshopy podávány jen jako doplněk. Chtěl jsem akci ponechat zadarmo, ale nechtěl jsem na druhou stranu degradovat top české řečníky, aby dělali workshopy zcela zdarma. Mnohdy na obdobná témata, které školí (ano, při vlastních školeních delší čas) za 3 a více tisíc Kč.

Workshopy jsme tedy nacenili na velmi symbolických 600 Kč s DPH. Jejich primárním cílem bylo „vydělat na akci dostatek peněz, aby se vůbec mohla uskutečnit“. Náklady na organizaci nejsou malé (kdo něco organizoval, určitě to dobře ví) a toto byl zajímavý způsob, jak získat peníze, být zajímavou akcí a nevybírat vstupné na samotný hlavní program.

Zejména díky skvělému přístupu řečníků se nám podařilo nápad realizovat a na akci workshopy vydělat. Jmenovitě mi tedy dovolte ještě jednou poděkovat:

 • Denisovi Wančovi (Acomware)
 • Petru Pavelkovi (Sklik)
 • Martinu Šimkovi (RobertNemec.com)
 • Filipovi Podstavcovi (GetFound.cz)
 • Honzovi Kvasničkovi (free)
 • Pavlovi Ungrovi (free)
 • Robertovi Štípkovi (Kofein.cz)
 • Jakubovi Křenkovi (free)
 • Zuzaně Veselé a Anně Sálové (H1.cz)
 • Honzovi Tichému (Medio interactive)

Ti všichni měli super přístup a ač si to většina z nich nemyslí, moc nám pomohli.

Jediné negativum, které jsem u workshopů zaznamenal, tak se ke mě při jednom z večerních posezení donesla fáma, že: „Ti co měli workshopy zkasírovali za své workshopy prachy a byli tam jen proto, aby jejich jména byla vidět a na akci přitáhli lidi“ – to se na mě vážení přátelé nezlobte, ale tohle mohl z pusy vypustit jen závistivý hlupák.

Nikdo z řečníků za svůj workshop NEDOSTAL ANI KORUNU, byli na akci zcela dobrovolně a jen proto, že chtěli sami přijet! Ano, zajistili jsme jim ubytování, stravu, ale ani cestu neměli proplacenou a vzdali se svého honoráře ve prospěch ESV15! Jen díky nim se povedlo celou akci zdárně finančně zajistit a patří jim za to můj velký obdiv a poděkování.

Nechme ale negativistické výmysly některých závistivců stranou, nemohou nám přece zkazit skvělý pocit z výborné akce.

Samotná konference

Přímo na místě jsme začali tvořit s Vaškem, Sweniou, Milanem a Denisou již ve čtvrtek večer. Začali najíždět první lidé a večer jsme krátce sedli a ve velmi příjemné atmosféře poseděli.

Zásadní byl pátek – od rána najížděli další lidé na workshopy, my jsme připravovali a pomáhali účastníkům, aby bylo vše v pořádku. Myslím si, že se nám to opravdu vedlo a kdo chtěl, dostal od nás potřebné info nebo asistenci.

Workshopy jsme úderem deváté odstartovali a my jako organizátoři  jsme řešili další potřebné věci. Celé dopoledne mi zkazila jen moje vlastní blbost, kdy jsem při jednom z přesunů nedobrzdil a tak trochu naboural moji fabii. Nic se nikomu nestalo a mimo toho, že jsem řešením problému ztratil hodinu a půl času a dále to bude stát nějaké peníze, se nic vlastně nedělo. Beru to celé s nadhledem a byla to moje chyba. A chybami se člověk učí…

Proběhl oběd, příjezd účastníků odpoledních workshopů a ve 14 hodin start workshopů. Měli jsme jako organizátoři pár hodin čas, protože vše klapalo jak mělo. Začali jsme tedy chystat velký konferenční stan na sobotu a navážet do nich vybavení. Zde jsem počítal na celé 3-4 hodiny, ale s Vaškem jsem to celé řešili od 14 do 19:30 – uff to byla fuška. Cítil jsem se úplně zničeně a měl jsme chuť akorát tak sebou seknout do postele a spát.

Exkurze

Bohužel, nebo spíše bohudík, jsem ale vymyslel, že ukáži, jak v našem obchodě SvětBot.cz všechno děláme a napsal jsem lidem, že se mohou přihlásit. Kapacitu jsem stanovil na 20 osob, avšak za první večer přihlášek jich bylo už přes 30. Udělal jsem stop, ale hlásili se další a další. Nakonec jsme ve 20:15 do SvětaBot vyrazily ve skupince asi 50 lidí, protože se mi fakt nechtělo někoho odmítat. Kdo přišel, tak šel.

Exkurze trvala cca 1,5 hodiny a padala hromada velmi zajímavých dorazů – za to velmi děkuji všem. Bylo to pro mě velmi příjemné a i přes fyzickou vyčerpanost mě to nabilo energií a zvládl jsem to.

Nakonec jsem zjistil v průběhu zbytku akce, že všechny co tam nebyli zajímá naše „expedice jedné zásilky pod minutu“ a že to několik dalších lidí musí vidět. Vrtá jim v hlavě, jak to můžeme stíhat. Mě to nepřijde nic speciálního, ale bude to asi tím, že jsem neprošel jiným e-shopem.

Sobota

V sobotu jsme začínali brzo ráno, po krátkém spánku a skoro všechno jelo, jak mělo. Pouze se nám mírně zpozdilo zahájení, ale to byl detail. Přednášky již jeli podle plánu a to ve všech 3 „sálech“.

Řečníci se střídali, padalo mnoho moudrých myšlenek a věřím, že z mnoha přednášek si návštěvníci odnesly mnoho nových poznatků, které se posunou s jejich e-shopem dále. Já sám jsem na moc přednáškách nebyl, protože jsem každou chvíli musel odbíhat řešit něco organizačního, což mě velice mrzí a je škoda, že jsem tuto daň musel zaplatit. Na druhou stran věřím, že o to více si budu vážit jiných akcí, kde budu jako účastník.

Partneři

Akci nepodpořili jen osobnosti českého online marketingu svými workshopy, ale také sponzoři. S větší částí z nich jste se mohli potkávat v jednom se „sponzorských“ stánků – ty byly hned vedle venkovního konferenčního stanu, který jsme postavili jako „venkovní stage“.

Co jsem tak slyšel, tak největší úspěch zaznamenal stánel Galosoftu bratrů Kohoutových, ve kterém připravovali vždy s poutavým příběhem šálky prvotřídní kávy. Bohužel jako nekafař neumím posoudit, ale z reakcí účastníků jsem nezaznamenal jedinou zápornou věc.

Neděle

Na neděli zůstalo asi jen 70-80 % účastníků ze soboty. Pro někoho možná nebyl program na neděli dostatečně zajímavý, jiní si na akci vyhradili asi jen jeden den. Rozhodně to byla škoda. Přednášky byli sice jen dopoledne, ale byly dle mého názoru velmi našlapané.

Já osobně jsem si dal hned ranní přednášku. Jednak proto, že jsem nechtěl dávat nikomu z přednášejících ranní čas (mnoho lidí dospává bouřlivé noci), ale také proto, že jsem počítal s následnými přípravami na balení věcí. Sál byl skoro prázdný a viděl jsem to na komorní přednášku, nicméně asi 3 minuty před začátkem se začal z ničeho nic plnit a v daný čas byla více méně všechna místa zaplněna a lidé i stály. To mě velmi potěšilo.

Celkově se neděle nesla poklidně a pohodově. Někteří si sdělovali „útržky“, které si pamatovali ze včerejší noci, ale bylo to fajn. Po bloku přednášek jsme začali uklízet, odvážet věci a už kolem půl čtvrté (čekal jsem, že se to povede až tak kolem 18 hodiny) jsme byli hotovi. Velký podíl na tom měli i dobrovolníci z řad účastníků, kteří nám pomohli s úklidem, skládáním stanů a dalšími věcmi. Rád bych je jmenoval, ale nerad bych na někoho zapomněl, takže děkuji všem, co nám pomohli a udělali náš BarCamp takový, jaký má být.

Organizátoři

Jako organizátorů nás nebylo až tak moc, jak by se mohlo zdát. Poděkoval bych rád: Endis, Koldovi, Swenie, Vaškovi, Milanovi, Elišce, Janě, Petrovi a Míše. To jsou všichni, kteří jsem na tom na místě jako organizátoři pracovali. Díky MOC!

Řečníci

Řečníci byli suproví! Přijelo 28 osobností, více či méně známých, a 11 přednášejících na páteční workshopy.

Padlo mnoho zajímavých témat a myslím, že si každý kdo chtěl, odnesl alespoň něco, čím může svůj e-shop vylepšit. Mnozí si odnesly poznatků tolik, že určitě dodnes nevědí, kde jim hlava stojí.

Místo konání

Po celou dobu konání jsem dostával mnoho zpětné vazby. Nezaznamenal jsem žádnou negativní (což je až podezřelé) a velmi bylo chválené umístění areálu v klidném prostředí na okraji města prakticky ve spojení s přírodou, okolními rybníky, řekou Blanicí… Tak trochu jsem nechápal, proč to všichni tolik chválí, mě jako člověku, který zde vyrostl to přijde úplně normální, ale když se na to kouknu z jiného pohledu, tak pro městského člověka je takové místo opravdu pohádka.

Záznamy

Mnoho lidí kteří přijeli i nepřijeli se mě ptají, zda budou z přednášek záznamy. S počtem kamer jsme trochu bojovali, ale zachránil nás Mirek Sedlák (účastník), kteří velmi ochotně zapůjčil a natočil na vlastní kameru.

Záznamy tedy natočeny máme. Na první shlédnutí včera večer nevypadali úplně nepoužitelně, ale top videa to také nejsou popravdě. Uvidím, jak es povede je zpracovat, rozhodně to chci zkusit a něco rozumného z nich vytvořit.

Jak je následně budeme šířit zatím není jasné. Řešíme, zda budou volně veřejně publikované třeba na youtube, nebo zda je dáme do „placeného“ rozhraní, kam se dostanou jen účastníci a ti, kteří si přístup koupí. Uzavřené rozhraní nechceme proto, abychom na tom něco vydělali (kdybychom dělali akci pro peníze, neuskutečnila by se vůbec), ale já osobně nemám rád ty, kteří na akci nejedou a čekají pak jen na videa. Pokud nejsou ochotni akci obětovat nějaký čas a prostředky na to aby přijeli, pak já osobně nemám chuť pro ně akce dělat. Akce jsou o lidech a ne o tom, že z nich vzniknou nějaké videa.

Pokud náhodou zvolíme cestu, že budou videa za placeným rozhraním, již nyní mohu deklarovat, že budeme jejich výtěžek posílat na nějakou dobrou věc, např. na nějaký dětský domov, kterému peníze pomohou mnohem více, než nám. Ale rozhodně uvidíme, jak to dopadne.

Problémy

Bude to znít strašně sluníčkově, ale akce se obešla bez zásadních problémů. Ano, v ubytování na Blanici nebyly ručníky a provozovatel je chtěl po účastnících doplatit – to jsme nevěděli a bude to s ním ještě řešit – omlouvám se všem, který se to týkalo, dále pak sem tam došla voda na pití apod.

Stejně tak mi poměrně vadili zvěsti, že na akci si přijeli řečníci dělající workshopy vydělat a mají nalákat lidi… To samé, že na tom vyděláme. Věřte mi, že opravdu ne. Já sám osobně jsem měl ve středu před akcí součet odpracovaných hodin na organizace v sumě 480. Pokud k tomu připočtu samotnou akci, řešení věcí po akci, zpracování videí atd., tak jen já sám budu někdo kolem 600-650 hodin. K tomu připočítejte Vaška, Denisu, Sweniu…. A to celé vynásobte svojí hodinovou mzdou… A nebo jen minimální mzdou… A jste cca na rozpočtu celé akce… Ne skutečně na tom nevyděláme… A připočtu-li páteční průšvih s aute, jsem dokonce v hlubokém mínusu… Ale i tak jsem s akcí spokojen.

Další drobné problémy jsem registroval, ač je mnozí snad ani ne. Mám je v hlavě a na případné příště se je pokusím eliminovat. Stejně tak budu velice rád, když mi jako účastníci napíšete (klidně do komentářů), co se vám na akci NElíbilo a kde byly chyby. Kritika, je-li konstruktivní, je přínosná a budu za ní popravdě asi i radši, než za pochvalu.

V neposlední řadě jsme úplně nevychytali termíny – měl jsem „teorii“, že lidé si plánují (jako já) prázdniny dost dopředu a když registrace vypustíme v březnu, bude to včas. Naopak si nyní myslím, že květen by byl lepší a proto případný příští ročník spustíme až nejdříve 3 měsíce předem. Bude to tak asi lepší…

Zhodnocení a příští ročník?

Dostalo se mi velké množství chvály, které jsem opravdu nečekal. Mnoho lidí zamnou bylo osobně než odjelo, našli si mě v areálu cíleně a pochválili. To bylo velmi pozitivní. Děkuji. Jsem za to rád.

Na druhou stranu jsem také zaznamenal několik konstruktivních připomínek, které jsou velkým přínosem.

Aktuálně uvažujeme nad dalším ročníkem, pravděpodobně se stejném termínu, na stejném místě. Přemýšlím nad drobnými obměnami, ale chci, aby akce stále zůstala jako pohodová letní dovolená s přednáškami a zaměřením na e-shopy. Večerní posezení na terase nebo v konferenčním stanu jsou samozřejmostí.

Dokáži si na příště představit i navýšení kapacity akce, ale ne zrovna o moc. Při cca 300 lidech dosáhneme limitu, který bude areál, restaurace a město schopno pojmout. Už nyní jsme se stali velikostí srovnatelní s pravidelnou konferencí Jihočeské univerzity, která se ve Vodňanech koná, dále pak jsme se stali největší jihočeskou konferencí, která se týká online…

 

Díky všem za hezkou akci a věřím, že za rok na viděnou. Pokud nechcete, aby vám unikla publikovaná videa, nebo registrace na další ročník, nechte nám svůj mail na www.eshopvikend.cz. Dozvíte se vše včas. Dále pak klidně pište komentáře k článku, budu za ně rád.

Díky!

 

PS: Nějaká pecka na závěr? Ehmmm noooo, tak joooo. Na 8.-9. dubna 2016 plánujeme v Praze něco ještě většího – #OnCon

6 thoughts on “E-shop víkend – ohlédnutí z pohledu pořadatele… A bude další ročník?”

 1. Honzo, ještě jednou velké díky. Máš můj obdiv, že jsi do toho šel už tak ve tvém pracovním vytížení a snahou dělat něco pro naší eshopovou komunitu. Sice nevím co to všechno obnáší stejně asi tak jako většina z nás – starosti, zařizování, shánení partnerů, prostorů atd atd a i když tam nějaké drobné nesrovnalosti byly tak opravdu v pozadí a na první ročník vynikající. S prudiči si nelam hlavu, ti jenom rejpou, čuměj a dělaj kulový..

  Za mě a za Sportex velké díky, moc jsem si to užil a těším se na příští ročník! 🙂

 2. Naprosto souhlasím s Vojtou a potvrzuji, že to byl super víkend plný inspirace, pohodové atmosféry, nových kontaktů a dobré kávy 🙂 Takže za mne a za Fanda-NHL.cz SUPER!

  Pohybuju se pravidelně mezi Prahou a jihem Čech, takže rád přidám ruku k dílu na další akci na jihu nebo v Praze. Kdykoliv se ozvi 🙂

 3. Podle ohlasů lituju, že jsem nejel.

  PS: Jsem asi hnidopíšek, ale prosím Plzeňský barcamp píšeme s velkým „P“, malým „c“ a s „https“ v odkaze 😉

  1. Super podnět Honzo.

   Souhlasím s tebou, že by se to stát nemělo, nicméně jsem to s ním řešil a vysvětlení se mi dostalo. Měl ho nakoupené, ale první noc se všechno vypilo, tak druhý den jel a nakoupil po Vodňanech a ne ve velkoobchodu, aby na druhý den vůbec bylo a mohl vám vyjít vstříc. Bohužel bylo dražší a proto se to promítlo i do ceny. Ano, souhlasím, že to dělat nemusel, ale zaplať pán bůh, že vůbec bylo 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *